Държавата търговец, Кирил А. Фурсов

Тази книга описва зората на капитализма и появата на една от първите транснационални корпорации в света: английската Източноиндийска компания. Основана през 1600 г., тя получава множество привилегии и с времето еволюира до мощен конгломерат, който е нещо повече от източник на нескончаеми печалби. За разлика от повечето търговци, тази компания инвестира предимно в политическо влияние, което за по-малко от век я превръща в незаобиколим фактор в политическия живот и могъщ съперник на короната и парламента при разпределението на властта. Така още в края на XVII в. конгломератът започва да добива характера на самостоятелна държава, тъй като по силата на получените привилегии той притежава законодателната, изпълнителната и съдебната власт над своите служители, както и правото на независима външна политика. В средата на XVIII в. британският парламент е принуден да предостави на Компанията дори правото да притежава голяма собствена армия, което е един от най-важните признаци на суверенната държава.

Няма да е пресилено да се каже, че историята на английската Източноиндийска компания е своеобразен ключ, без който не може да се проумее както генезисът на капитализма, така и посоката на неговото развитие. Това разбиране има особена важност във времето, в което живеем, тъй като в наши дни корпорациите отново се стремят да изместят държавата и не само да поемат контрола над икономическия и политическия живот на модерното общество, но и да получат контрол над всеки в него. Разбирането на скритата логика и механизмите на този процес е единственият начин да се предотврати постигането на неговата крайна цел.

"Английската Източноиндийска компания всъщност е връстница на англий ския капитализъм. Исторически тя е малко по-млада от Моголската им перия, но е по-стара от английската национална държава (nation-state). В тази компания и чрез нея се свързват историята на Англия и Индия, а също така много неща в самите истории на тези две държави. В английската история Из точноиндийската компания сякаш свързва периодите на управлението на две велики кралици – Елизабет и Виктория, а в индийската – две велики империи: Моголската и Британската. Източноиндийската компания се ражда три годи ни преди смъртта на Елизабет – в периода, в който живее Шекспир, – а умира по времето на Виктория и Дикенс, надживявайки три династии (на Тюдорите, на Стюартите и Хановерската) и половина (протекторатът на Кромуел).

Две и половина столетия е продължителността на живота на една динас тия или дори на една държава. Всъщност Източноиндийската компания дълго време е именно държава в държавата, дори в две държави – Великобритания и (пост)моголска Индия. Източноиндийската компания е уникална организа ция в историята на човечеството. Този извод може да изглежда преувеличен само на пръв поглед. Историята познава много различни търговско-власто ви структури. Такава е и републиката-търговец (Венеция), и „асоциацията на военно-търговските къщи“ (така М. Н. Покровски нарича княжествата на Киевска Рус), и съюзът на търговските градове (Ханза). Историята позна ва много могъщи политии и компании. Но в историята има само един слу чай, при който съществува търговска компания, станала властови организъм, държава(-компания) в държавата, сякаш въплъщавайки девиза на „Наутилус“ на капитан Немо – mobilis in mobile1, и която известният английски историк Т. Б. Маколей определя като поданик в едното полукълбо и суверен в другото [HPD/3, XIX, p. 509]. Този случай, този странен и уникален хибрид е англий ската Източноиндийска компания."

No comments:

Най-четени материали