Технофеодализъм, Янис Варуфакис

В тази книга Янис Варуфакис предизвиква конвенционалните схващания в икономиката, като показва, че развитите икономики постепенно преминават към една особена форма, нямаща нищо общо с идеите за свободен пазар и която до голяма степен възпроизвежда отношенията преди възникването на капитализма. Авторът демонстрира как цифровите технологии осигуряват предпоставки за възникване на нов тип феодални владения, както и на нова категория, която той нарича „облачен капитал“.

Веднъж възникнал, облачният капитал дава възможност за извличане на рента, като по този начин формира прослойка от рентиери и води до изграждането на една постмодерна форма на феодализъм, в която технологичните гиганти се установяват в качеството на новите феодали.

Информационните технологии имат ключово значение за скоростта на процеса на преход към тази форма, наречена от Варуфакис „технофеодализъм", поради което появата на големи технологични конгломерати, включително в Китай, представлява откровена заплаха за бъдещето на колективния Запад. Сливането на технологиите и банкирането в приложения като „УиЧат“ например далеч надхвърля постигнатото досега в Европа и САЩ, заплашвайки да доведе до детронирането на традиционните финансови институции и това не е единствената област, в която Китай постига впечатляващи резултати.

Провокативните хипотези на Янис Варуфакис предлагат на читателя една нова гледна точка, през която той не само ще успее да види световния икономически ландшафт под различен ъгъл, но и да хвърли поглед към очертаващото се бъдеще на капитализма, където новите технологии предефинират изцяло властовите структури в обществото. Въпреки че част от идеите в книгата са дискусионни, те заслужават сериозно внимание от страна на читателя, тъй като правилното разбиране и адекватната представа за протичащите промени са от решаващо значение за правото на активно участие в процеса на формиране на бъдещето.

Григор Сарийски


"Та, какво твърди хипотезата ми? Че капитализмът е мъртъв, т.е. че движещите му сили вече не ръководят икономиките ни. В тази си роля той е заменен от нещо коренно различно, кое то наричам технофеодализъм. В основата на твърдението ми се крие ирония, която първоначално може и да звучи объркващо, но която е напълно логична, както се надявам да покажа: уби ецът на капитализма е... самият капитал. Не познатият ни от зо рата на индустриалната епоха капитал, а негова нова форма или мутация, възникнала през последните две десетилетия, много по-могъща от предшественика си, която подобно на тъп и упо рит вирус убива носителя си. Каква е причината за това? Две основни събития: приватизацията на интернет от страна на американския и китайския Биг Тек*, както и начинът, по който правителствата и централните банки на Запада отговориха на голямата финансова криза от 2008 г. Преди да кажа повече по тези въпроси, се налага да под чертая, че настоящата книга не е за това какво ще ни причинят технологиите. Това не е книга за чатботове с ИИ, които ще от немат работните ни места, за автономни роботи, които ще за страшат живота ни, нито за лошо замислената метавселена на Марк Зукърбърг. Не, това е книга за вече случилото се с капи тализма – и следователно с нас – благодарение както на свър заните с облака устройствата, които всички ние използваме (скучните ни лаптопи и смартфони), така и на действията на централните банки и правителствата след 2008 г. Мутацията на капитала с историческо значение, за която говоря, е нещо вече случило се – но погълнати от драматични събития, разтрево жени от своята задлъжнялост и пандемията, от войните и кли матичните промени, сме пропуснали да я забележим. Крайно време е да ѝ обърнем внимание!"

No comments:

Най-четени материали