Последните десетина години са време на големи финансови и икономически промени, но истината за това накъде сме се запътили лъсна в цялата си голота благодарение на коронавируса. През 2020 и 2021 г. световното производство претърпя сериозен срив, а в същото време фондовите борси показаха небивал разцвет. Заради коронавируса милиони хора останаха без работа, фабриките спряха производство, ресторантите затвориха, търговията на дребно и туризмът замряха, а цените на акциите хвръкнаха нагоре и най-големите компании увеличиха капитала си с небивали темпове – 20, 30, 50 на сто!
Защо се случва това и накъде отива? Много беше изговорено, но в тази книга германският икономист Норберт Херинг дава едно от най-добрите обяснения. Според него тези процеси не са обективен резултат от естественото развитие. Tе са проект на глобалното управление – група големи международни корпорации и банки променят света с помощта на своите партии, лобисти, фондации, групи за натиск и най-вече чрез основния координатор – Световния икономически форум в Давос.
Този ход на развитието, смята Херинг, води до „ендшпила на капитализма“, неговата последна игра. На мястото на изчезващите остатъци от свободен пазар идва епохата на един нов феодализъм, в който огромни маси от населението губят свободите си и стават ненужни.
Какво може да се направи, за да се върне властта в ръцете на хората? Това е най-важният въпрос, на който Херинг дава своя отговор.
Валери Найденов
"Как е възможно това? Големите пазари на акции в света от белязаха високи печалби между пролетта на 2020 и пролет та на 2021 г. В една година, в която световното икономическо производство претърпя сериозен срив, в която десетки ми лиони хора бяха принудени да работят на съкратено работно време или останаха напълно безработни, в която работещите на свободна практика масово загубиха препитанието си, а цели сектори като търговията на дребно, хотелиерството, гастроно мията и туризма изпаднаха в екзистенциална криза, акционе рите празнуваха. Как това стана възможно?
Това е водещият въпрос в тази книга. В края ѝ трябва да е станало ясно защо икономическият упадък и възходът на фон довите пазари не са противоположности, а също така и какво трябва да се случи, за да може това да се промени трайно и тази антисоциална система да бъде заменена с такава, която служи на масата хора, а не на малък елит, който притежава по-голяма та част от капитала.
Съпоставката между корона кризата и развитието на фон довата борса е само един много добър нагледен материал за фак та, че благосъстоянието на произвеждащата икономика, която е жизненоважна за хората и присъства във всекидневието им, няма почти никакво значение за финансовата сфера, която се върти около курсовете на борсата и облигациите, бонусите на мениджърите и дивидентите и в която в крайна сметка се тър гува с предприятия като с картофи. Това беше разпознаваемо и преди, само че не толкова отчетливо. Идеята за тази книга е отпреди корона кризата."
No comments:
Post a Comment