Приказката разглежда историята на пет баби, които получават поличба, че нещо ще се случи. Приключението им ги заварва неподготвени, но те изпъстрят с динамика преживяването като си разказват една на друга интересни приказки и истории. Разказвайки започват да се подмладяват и се превръщат в малки момиченца.
Тази книга е за по-големи деца и освен различните истории, които им споделя, им показва парченца от фолклора и някои любопитни вярвания и легенди. В нея са включени следните разприказчици:
Преразказицата за войводата и Дена е написана по фолклорни мотиви от народна песен и е в голяма степен обогатена и допълнена с други фолклорни елементи. Тя е разработена и в театралка за изпълнение от деца и пред детска аудитория. Приказката за войводата и Дена представя предосвобожденски период макар сюжетът й да се занимава само с някои негови аспекти.
Словицата на Куна за Рада и недефките е на две нива и вътре в нея е вписана разправяницата за малките и големите неща, която е много поучителна. В нея самодивата е представена като свръхестествено същество, което е готово да споделя гората с хората, но желае да й бъде давано предимство поради огромната сила, която притежава. Човекът, който не й отдава тази почит е незабавно наказан въпреки съветите на възрастният му баща да се опита да отдели важното от маловажното.
Приказка за малките момиченца
Приговорица за лазарките и галеното момче
Наречка на Куна за могилата на срама
Словица на Куна за Рада и недефките
Разправяница на недефките за големите и малките неща
Изказка на Трънка за Дефката и Неша
Преразказница за Войводата и Дена
Разказница за Стефан и Магдалена
Сказчене на Гюра за нечестната орисия
В книгата има също песни, които са придружени от ноти. Песента на момичетата за самодивското хоро е изпълнена от символи, които идват от фолклора. Лелината среща е срещата с чумата. Самодивското хоро идва в края на пътя, но някои могат да изберат да се хванат на него докато са в света на приказките. От детска гледна точка двете баби, които се хващат на хорото избират да останат в света на приказките. Но при по-внимателен прочит това е метафора на смъртта и двете баби не се завръщат в селото, защото е дошъл техния час. Интересна е приказката и въпреки, че вътре в нея има вписан такъв подсмисъл той все пак е честен към историята. Ако имаме избор как да изглежда този момент то той може да бъде вписан в митологията на танца.
Песента на момиченцата, които се връщат с черното петле в селото е семпла но интересна. Има фолклорно, но и същевремено модерно звучене.
Книгите на Хелиана Стоичкова могат да бъдат открити в много книжарници. Онлайн можете да поръчате в:
No comments:
Post a Comment